קדחת קרציות

2014-02-11_2147כלבה קאיה, גולדנית שמנמונת, שמחה ועליזה בדרך כלל, הגיעה יום אחד למרפאה כשמבט עצוב בעיניה… לדברי בעליה היא סובלת מדכדוך, חולשה ומה שמאוד יוצא דופן אצלה – חוסר תאבון…

בבדיקה נמצאו אצל קאיה קשרי לימפה מוגדלים, וחום של 40 מעלות צלזיוס.

באוזן היו 2 קרציות. כל זה תמך בהשערה שקאיה נדבקה במחלת ארליכיוזיס – קדחת הקרציות. קאיה חוברה לעירוי נוזלים להתאוששות, ונלקח מעט דם לבדיקת נוגדנים לקדחת קרציות. כעבור כחצי שעה היתה בידנו תשובה חיובית ויכולנו להתחיל בטיפול ספציפי בזריקות במרפאה וכדורים הביתה. כעבור 24 שעות מתחילת הטיפול קאיה החלה להתאושש וכמובן – התאבון והכשכוש בזנב חזרו כיאה לגולדנית גאה…

עונת הקיץ בישראל ארוכה וחמה ובאזור השרון משמעות הדבר – קרציות, והרבה.

כלבים רבים מגיעים למרפאה כשהם נגועים בקדחת קרציות. בדרך כלל רואים במרפאה מקרים כאלה החל מחודש פברואר ועד נובמבר.

 מהי קדחת קרציות?

זוהי מחלה הנגרמת על ידי טפיל (ריקציה) של תאי הדם.

למחלה שלושה שלבים – אקוטי (חריף), תת-קליני וכרוני. השלב האקוטי מופיע 8 – 20 יום אחרי הדבקה ומתבטא בחום גבוה, ירידה בתאבון ובפעילות ולעיתים דימומים מהאף.

חלק מהכלבים מחלימים משלב זה תוך שבוע-שבועיים לעיתים אף ללא טיפול.

כלבים שאינם מטופלים נשארים נגועים בטפיל, וממשיכים לשלב הכרוני – בהדרגה נפגע מח העצם ויצור תאי דם פוחת, הכלב הופך אנמי, רזה, מדוכא וחלש.

גם השלב האקוטי וגם השלב הכרוני עלולים להיות קטלניים אך השלב הכרוני מסוכן יותר, קשה לטיפול ולעיתים אף אינו מגיב כלל לטיפול.

 כיצד מועברת המחלה?

המחלה מועברת מכלב לכלב באמצעות קרצית הכלב החומה. הקרצית מדבקת אם היא נושאת את הטפיל ארליכיה קאניס.די בקרצית אחת נגועה כדי להדביק כלב.

 מי רגיש למחלה?

כל גזעי הכלבים עלולים להדבק , כאשר רועים גרמניים ומעורביהם רגישים במיוחד.

 כיצד מאבחנים את המחלה?

מלבד הסימנים הקליניים, וערכים מסויימים בספירת דם אשר משתנים במחלה, קיימת היום בדיקת דם ספציפית שניתן לבצע במרפאה, ותוך כחצי שעה יש תשובה.

 כיצד ניתן לטפל במחלה?

בקדחת קרציות ניתן לטפל בסוג מסויים של אנטיביוטיקה הניתנת בטיפול ממושך של כ – 3 שבועות וכן בתכשיר מיוחד הניתן בהזרקה פעמיים בהפרש של שבועיים בין זריקה לזריקה. הטיפול יעיל במרבית המקרים האקוטיים. לעיתים יש צורך גם בעירוי נוזלים לוריד.

טיפול דומה ניתן בשלב הכרוני לעיתים בשילוב עם תרומת דם, אך התגובה לטיפול בשלב זה פחות טובה ופעמים רבות לא ניתן להציל את הכלב החולה.

מסיבה זו בכל מקרה שהכלב מרגיש חלש, מדוכא וחסר תאבון מומלץ להביאו לבדיקה בהקדם.

וכמובן הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה – כלב נקי מקרציות אינו נדבק במחלה!

 האם המחלה מדבקת לבני אדם?

לא. מחלה אחרת, קדחת הבהרות, היא זו שמדבקת לבני אדם וגם אותה נושאת הקרצית.

האדם נדבק מעקיצת הקרצית, ללא קשר לכלב!

תתכן הדבקה תוך כדי טיול בארץ, בעיקר מאזור השרון וצפונה.

כלב חולה אינו מדבק לבני אדם אולם קרציות עלולות להיות נגועות ומדבקות. אותן יש להדביר באמצעות תכשירים יעילים המותרים לשימוש, על הכלב ובסביבה – יש להתייעץ עם הווטרינר לגבי חומרים אלו כדי למנוע הרעלה.

 כיצד להימנע מהמחלה

בדיקה על ידי הברשת הפרווה ומישוש , לחפש בעיקר באפרכסות האוזניים ובין אצבעות הגפיים. סיבה טובה ללטף את הכלב כל יום, אם מישהו צריך סיבה לזה…

אם מוצאים קרצית יש לתלוש אותה ביסודיות , ולהשמיד ע"י שריפה בגפרור, הטבעה בנפט / אקונומיקה , או כפי שאני מעדיפה – להדביק בתוך סלוטייפ ולהשליך לפח.

רצוי לבצע טיפול מונע, בפרט בכלבים המבלים זמן רב בחוץ. כיום המניעה קלה, פשוטה ויעילה באמצעות קולר.

תגובות

(0)