פרעושים

4כל כלב או חתול כמעט לבטח יסבול מנוכחות של פרעושים על גופו, בזמן מסוים במשך חייו.

הפרעוש הנפוץ ביותר בכלבים ובחתולים הוא "פרעוש החתול" ( ctenocephalides felis ).

מספר הפרעושים פוחת בחודשי החורף הקרים. אולם מכיוון שהחורף הישראלי לא כל כך קר ובימים אלו ברוב הבתים יש חימום- זה מספק לפרעושים סביבה אידיאלית שבה יוכלו לשרוד במשך כל השנה.

אורך מעגל חייו של הפרעוש תלוי בטמפרטורה ובלחות. בסביבה אידיאלית, אורך מחזור החיים של הפרעוש הוא כ- 21 יום. אולם אם למשל הסביבה מאוד יבשה, שלב הזחל יכול לארוך עד 200 ימים ורק אז הוא יהפוך לבוגר מוצץ דם. הסתגלנות המופלאה הזו מקשה על ההדברה כמובן.

פרעושים נמצאים בין המרצפות, בשטיחים, במיטות ועל הספות ברוב מחזור חייהם. רק פרעושים בוגרים נמצאים על פרוות הכלב או החתול.

הפרעוש הנקבה מטילה את ביציה על גבי פרוות הכלב או החתול. אלו נופלות ויכולות להימצא היכן שכלבך או חתולך נמצא ברוב שעות היום- על המיטה, הרצפה, השטיח, הספה ואפילו במיטה שלך!

כלבים וחתולים יכולים "לאסוף" פרעושים גם מחוץ לבית או מחיות אחרות.

עובדה מעניינת על הפרעוש: כושר ניתור מופלא

זוג הרגליים האחוריות, המפותחות והארוכות במיוחד, הן המעניקות לפרעושים את כושר הניתור שבו הם מצטיינים. הניתור חיוני לפרעוש הבוגר, אשר בקע מן הגולם, כדי להיטפל אל הפונדקאי, באם זה אדם או חיה כלשהי, ולמצוץ את דמו. הניתור גם מסייע לפרעוש לצורכי בריחה. כשחשים הפרעושים כי הפונדקאי שלהם נמצא במצב סכנה, הם מנתרים ובורחים לפונדקאי אחר. פרעושים, בעיקר רעבים, מסוגלים להמשיך בניתוריהם שלושה ימים רצופים, ותדירות ניתוריהם יכולה להגיע גם עד כדי אלף בשעה.
פרעוש מסוגל לנתר לגובה של עשרה ס"מ בקירוב ולמרחק של כשלושים ס"מ. מספרים אלה הם עצומים ביחס לגודל גופו של הפרעוש. אם לאדם הייתה יכולת ניתור כזו, יכול היה לדלג בקלות מעל מגדל שלום בתל אביב… כושר קפיצתם של הפרעושים מתאים לגובה רגליהם של הפונדקאים- כלבים וחתולים בעיקר.

נזקים בריאותיים הנגרמים על ידי פרעושים:

הפרעוש ניזון מדם אותו הוא מוצץ מכלבך או מחתולך מספר פעמים ביום.

הפרעוש יכול לגרום למחלות עור פשוט ע"י הגירוי של העקיצות הרבות והתכופות.
בגורים צעירים בעיקר אך גם במבוגרים יכול להתפתח חוסר דם רציני (אנמיה) העלול לגרום לחולשה, לתנגודת גופנית ירודה ואף למוות.
חלק מהכלבים והחתולים יפתחו רגישות יתר לרוק של הפרעוש המכיל חומר מונע קרישה הגורם להם להתגרד בתגובה.
מספיק פרעוש אחד או שניים בלבד, כדי לגרום לגירוי.
את התגובה להימצאות פרעושים אצל כלבים, אפשר לראות בדרך כלל באזורי הגב התחתון, מעל הזנב ואצל חתולים באזור הצוואר והראש- פצעים וקרחות, עור מגורה וכואב. הכלב אינו מפסיק להתגרד, פוצע את עצמו וגורם לזיהום חיידקי משני וחוזר חלילה.

פרעושים הם גם פונדקאים של תולעים. הפרעושים מעבירים לכלבים ולחתולים תולעי סרט.
הפרעוש משמש פונדקאי לשרשור הכלב (דיפילידיום קאנינום): כאשר הכלב בולע פרעוש, מתפתחת התולעת במעיו והיא יכולה להגיע לאורך של כמה מטרים, כאשר התולעת מתבגרת היא מתחילה להפיץ את ביציה, קטעים מזנב התולעת המלאים בביצים ניתקים מגופה ויוצאים מפי הטבעת של הכלב המאחסן. בשלב מסוים בהתפתחותם הם מתחברים לפרעוש וכך נבלעים שוב ע"י הכלב והחתול והתהליך חוזר על עצמו. חלק מהתולעים עלולות להדביק בני אדם, בעיקר ילדים.
לכן, בעת הטיפול בכלבך או חתולך כנגד הפרעושים חשוב לטפל בו גם נגד תולעים.

לפעמים הפרעושים עוקצים גם בני אדם, ולמרות שהם לא מסוגלים לחיות לאורך זמן על הגוף שלנו הם עלולים לגרום לתופעות אלרגיות ולגירוד לא נעים .

עקרונות הטיפול נגד פרעושים:

כדי שהטיפול נגד הפרעושים יהיה יעיל, יש לטפל הן בסביבה והן בכלב או בחתול (בגלל כל הסיבות שצוינו עד כה).
הטיפול נגד פרעושים קיים בכל הצורות: תרסיסים, אבקות, פעולות שאיבה, ספריי, קולרים מדבירים, כדורים דרך הפה או שמפו. כיום הצורות היעילות ביותר הם בעזרת טיפות המוזלפות על העורף. חשוב להתמיד בשימוש בטיפות לאורך כל השנה, גם בחודשי החורף.

הטיפול בסביבה כולל: שימוש בתרסיסים מומלצים ושאיבות אבק חוזרות – בכל מקום שאליו הכלב או החתול מגיע, לא לשכוח תחת הספה ובמיטת הכלב, וכמובן הדברה סביבתית ע"י מדביר מוסמך.

יש מספר רב של מוצרים נגד פרעושים בשימוש – עליך להתייעץ עם הווטרינר כדי לדעת איזה מהם ישרת את צרכי כלבך או חתולך.

תגובות

(0)